U prostorima Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM), od 22. do 30. kolovoza 2024., održana je besplatna VR radionica pod nazivom “Digitalni svijet: Izradi svoju VR sobu”. Organizator radionice bila je udruga Međimurski informatički klub (MIK) u suradnji s udrugom Mladi informatički stručnjaci (MIS). Radionica, koja je dio projekta STEM kamp Međimurske županije, u potpunosti je financirana sredstvima županije, čime se omogućio pristup svim zainteresiranim polaznicima.
Za polaznike, ova radionica je predstavljala uzbudljivo putovanje u svijet virtualne stvarnosti (VR). Pod vodstvom Marina Drabića, polaznici su imali priliku dizajnirati i realizirati svoje vlastite digitalne sobe. Kroz intenzivne, ali zabavne sesije, sudionici su se upoznali s nevjerojatnim mogućnostima virtualne stvarnosti, koristeći Meta Quest 2 VR naočale i Unity game engine. Naučili su osnove VR tehnologije i saznali kako ona mijenja način na koji doživljavamo svijet oko sebe.
Prvog dana, polaznici su stekli temeljno znanje o proširenoj stvarnosti (XR), upoznajući se s pojmovima poput dorađene stvarnosti (AR), virtualne stvarnosti (VR) i mješovite stvarnosti (MR). Nakon teorijskog dijela, uslijedilo je praktično upoznavanje s Meta Quest 2 VR naočalama, gdje su uživali u raznim simulacijama i igrama.
Drugog dana, sudionici su započeli rad u Unity game engineu, gdje je svako dijete izradilo svoju personaliziranu VR sobu, obogaćenu raznovrsnim objektima. Sobe su uključivale elemente poput stolova, stolica, sofa, kamina, ormara, tepiha, kao i mnoštvo manjih detalja poput loptica, voća, kapa, knjiga, slika, itd.
Trećeg dana, polaznici su programirali osnovne mehanike kretanja unutar virtualnog prostora, uključujući rotaciju na mjestu, teleportaciju i druge oblike virtualnog kretanja. Koristeći Unity XR simulator, isprobali su upravljanje VR naočalama i kontrolerima putem tipkovnice i miša.
Četvrtog dana, djeca su naučila dodavati interakcije s objektima u sobi. Na primjer, lopticama su dodana fizikalna svojstva, omogućivši im da se različito odbijaju o podlogu, dok su reketi omogućili udaranje loptica. Ujedno, dodane su razne kape i šeširi koji su se mogli objesiti na vješalicu ili staviti na glavu igrača.
Posljednjeg dana, polaznici su programirali aktivaciju raznih događaja poput paljenja i gašenja svjetiljki, korištenja kante za zalijevanje s efektom vode i zvuka, te igre svemirskim pištoljem koji ispaljuje metke. Ujedno, isprogramirali su TV koji se mogao uključiti daljinskim upravljačem i reproducirati video. Na završetku radionice, djeca su dobila priliku za opuštanje i uživanje, istražujući virtualne svjetove kroz igru i zabavu s Meta Quest 2 naočalama.
Ova inovativna radionica ne samo da je omogućila djeci da usvoje nova znanja iz VR tehnologije, već ih je potaknula na kreativnost i kritičko razmišljanje. Osim tehničkih vještina, sudionici su kroz suradnju i rješavanje problema razvijali i socijalne vještine, čime su obogatili svoje digitalno i stvarno iskustvo. Ovom prilikom zahvaljujemo se roditeljima na iskazanom interesu i uključivanju djece u radionicu. Također, zahvaljujemo se na izuzetno pozitivnim povratnim informacijama i na zadovoljstvu koje su učenici izrazili! Vaša podrška i povjerenje značajno doprinose uspjehu naših programa.