Održana radionica “Oživimo životinje”

U sklopu projekta Zabavni kutak, koji vodi Udruga za sindrom Down Međimurske županije, a u organizaciji Međimurskog informatičkog kluba (MIK), održana je radionica “Oživimo životinje” pod vodstvom doc. dr. sc. Matije Novaka.

Radionica, financirana od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja, sporta i mladih, održana je 30.12.2024., 02.01.2025. i 03.01.2025. u Novom Selu Roku i okupila je djecu od 7 godina do 24 godine.

Kroz tri dana, djeca su kroz priču “Čarobna Zimska Šuma” učila osnove elektronike i razvijala kreativne vještine izrađujući čarobna bića koja svijetle i crtaju uzorke. Aktivnosti su obuhvaćale sastavljanje LED i motoričkih krugova, izradu tijela bića od raznih materijala te njihovo oživljavanje uz pomoć motora i svjetlosnih elemenata.

Ciljevi radionice, koji su uključivali edukaciju, poticanje kreativnosti i rad u grupi su u potpunosti su ispunjeni. Djeca su bila oduševljena i ponosno su nosila svoje kreacije kući, dok su roditelji i organizatori izrazili zadovoljstvo uspjehom radionice.

Zahvaljujemo svim volonterima i djelatnicima Udruga za sindrom Down Međimurske županije na pomoći u realizaciji ove radionice te se veselimo budućim radionicama!

Posted by Matija Novak in Vijesti
Informatika za sve – Mala Subotica

Informatika za sve – Mala Subotica

Završetak radionica za umirovljenike u sklopu projekta "Informatika za sve"

U sklopu projekta "Informatika za sve", koji je financiran od strane Općine Mala Subotica, uspješno smo završili ciklus radionica namijenjenih umirovljenicima u Maloj Subotici i Palovcu. Cilj ovih radionica bio je omogućiti starijim članovima naše zajednice da se osjećaju sigurnije i samopouzdanije u korištenju suvremene tehnologije.

Što smo radili na radionicama?
📌 Prepoznavanje internet prijevara - Kroz praktične primjere učili smo kako prepoznati i izbjeći različite oblike internetskih prijevara te kako zaštititi svoje podatke prilikom korištenja interneta.
📌 Korištenje pametnih telefona - Pružili smo osnovne i napredne savjete za korištenje pametnih telefona, uključujući upotrebu aplikacija, slanje poruka, korištenje kamera te povezivanje na internet.

Radionice su bile vrlo interaktivne, a polaznici su se aktivno uključivali, postavljali pitanja i dijelili vlastita iskustva. Posebno nas veseli činjenica da su sudionici pokazali veliku motivaciju i želju za učenjem novih vještina, što je najbolja potvrda važnosti ovakvih projekata.

Zašto su ovakvi projekti važni?
Digitalne vještine sve su važniji dio svakodnevnog života, a umirovljenici često ostaju isključeni iz tog segmenta zbog nedostatka znanja ili prilika za učenje. Kroz radionice poput ovih nastojimo smanjiti taj digitalni jaz i omogućiti svima, bez obzira na dob, da iskoriste prednosti suvremene tehnologije.

Hvala svima koji su sudjelovali!
Ovim putem zahvaljujemo svim sudionicima na njihovoj otvorenosti i trudu, kao i Općini Mala Subotica na financijskoj podršci koja je omogućila realizaciju ovog projekta.

Radujemo se novim prilikama za edukaciju i druženje te se nadamo da će nas ovo iskustvo potaknuti na organizaciju sličnih radionica u budućnosti!

Posted by Kristijan Sabolčec
Provedena radionica Robotikom do cilja

Provedena radionica Robotikom do cilja

Ovog tjedna završena je i posljednja radionica “Robotikom do cilja” u sklopu projekta “STE(A)M za sve”. Projekt provodi udruga Međimurski informatički klub u Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec, a financiran je sredstvima grada Čakovca u sklopu javnog poziva za financiranje programa i projekata namijenjenih mladima. Projekt je namijenjen mladima od 15 do 30 godina s intelektualnim teškoćama, a cilj projekta je uvođenje mladih u svijet moderne tehnologije.

Radionica se provodila u tri skupine s ukupno 10 školskih sati. Učenicima je omogućila upoznavanje i jednostavno korištenje robota Dash and Dot. Učenici su robot pokretali u aplikaciji Go, gdje su upoznali i upravljali zvukovima, svjetlom, pokretima glavom… S pomoću aplikacije Blockly učenici su lansirali loptice te crtali različite geometrijske likove i oblike. Učenici svoje oduševljenje robotima nisu mogli sakriti pa je veselje i ugodna atmosfera vladala radionicama.

Radionicu je vodila Dunja Škvorc, a radionici su prisustvovale razrednice Anita Vidović i Irena Živko, Željka Vidović Balić, Zvjezdana Miri Barila i Rahela Posavec kojima se zahvaljujemo na pomoći u organizaciji i provedbi te susretljivosti.

 

 

Posted by Dunja Skvorc in Vijesti
Škola 3D modeliranja i printanja

Škola 3D modeliranja i printanja

U prostorima Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM) provedena je radionica “Škola 3D modeliranja i 3D printanja” u organizaciji udruge Međimurski informatički klub (MIK). Radionica je financirana javnim sredstvima Grada Čakovca kojem se zahvaljujemo na potpori. Na radionici koja je trajala 20 sati, sudjelovalo je 10-ak polaznika.

Tijekom 20 školskih sati održanih u 10 termina, učenici su uz mentorstvo Denisa Vidovića naučili osnove 3D modeliranja u programu Autodesk Fusion 360. Vještine 3D modeliranja polaznici su usavršili modelirajući razne funkcionalne predmete te vlastite ideje koje su zatim pretočili u stvarnost koristeći 3D printer. Pritom su naučili kako pripremiti model za ispis u programu Prusa Slicer te vidjeli kako izgleda postupak ispisa na 3D printeru, što je pobudilo najveći interes kod polaznika. Učenici su se upoznali i s postupkom 3D skeniranja predmeta što je također probudilo značajan interes kod njih.

 

Radionicom se djecu nastojalo potaknuti na samostalno i logičko razmišljanje, ali i poticanje kreativnosti i razvijanje vlastitih ideja. Stoga su zadnja dva dana radionice bila rezervirana upravo za samostalno modeliranje i printanje vlastitih predmeta.

Posted by Denis Vidovic in Vijesti
Informatika za sve – Mala Subotica

Informatika za sve – Mala Subotica

🌟 Završene radionice u sklopu projekta 'Informatika za sve'! 🌟

U okviru projekta Informatika za sve, kojeg je financirala Općina Mala Subotica, održali smo dvije uzbudljive i edukativne radionice za učenike osnovnih škola. Radionice su osmišljene kako bi omogućile mladim umovima da se upoznaju s modernim tehnologijama i razmišljaju kreativno.

👾 Radionica za učenike nižih razreda bila je posvećena mTiny robotima, a cilj je bio naučiti osnovne vještine programiranja i upravljanja robotima. Učenici su se zabavljali dok su kroz igru učili kako robotima upravljati i programirati njihove pokrete.

🎨 Radionica za osme razrede bila je prava poslastica za sve ljubitelje 3D tehnologije! Kroz kreativni rad s 3D olovkom, učenici su imali priliku naučiti osnove izrade 3D modela, čime su razvijali svoje prostorne vještine i maštu.

Zahvaljujemo Općini Mala Subotica na financijskoj podršci te MIK timu koji je izveo ove radionice, omogućujući djeci nezaboravno iskustvo učenja kroz zabavu.

🌱 Kroz ovakve aktivnosti, cilj nam je osnažiti digitalne vještine učenika i potaknuti ih na daljnje istraživanje tehnologije i inovacija. U radionicama je sudjelovalo oko 100 djece.

Posted by Kristijan Sabolčec

Provedena besplatna radionica “Mladi inženjeri – za djevojčice i dječake”

U prostorijama Razvojno-edukacijskog centra za metalsku industriju – Metalska jezgra, završena je petodnevna radionica pod nazivom “Mladi inženjeri – za djevojčice i dječake”. Ovu besplatnu radionicu organizirala je udruga Mladi informatički stručnjaci (MIS) u suradnji s Međimurskim informatičkim klubom (MIK), uz financijsku potporu Zajednice tehničke kulture Međimurske županije iz javnih sredstava Međimurske županije.

Praktična avantura u svijetu inženjeringa

Radionica je bila osmišljena kako bi potaknula kreativnost, timski rad i tehničku znatiželju kod djece, te ih upoznala s osnovama strojarstva, konstrukcije i tehničkog rada. Mladi sudionici imali su priliku raditi s raznim alatima poput čekića, škara za lim, kliješta, odvijača, turpija i bušilica. Svi zadaci su se odvijali pod stručnim vodstvom Kristijana Ovčarića, mag. ing.

Poseban naglasak bio je na praktičnom radu. Djeca su izrađivala predmete od aluminija i drva koje su na kraju radionice ponosno odnijela kući, čime su dobila trajnu uspomenu na svoje inženjerske početke. Tijekom radionice posebna pažnja posvećena je provođenju mjera zaštite na radu. Sudionici su bili opremljeni zaštitnim naočalama i rukavicama te su upoznati s pravilnim rukovanjem alatima kako bi osigurali sigurnost u svakom trenutku.

 

Inspiracija za buduće generacije

Radionica nije samo educirala, već i inspirirala mlade da se više zainteresiraju za STEM područja – znanost, tehnologiju, inženjering i matematiku. Sudionici su stekli dragocjene vještine i dobili uvid u inženjerski svijet, što će im možda poslužiti kao motivacija za buduće obrazovne i profesionalne ciljeve.

Zaključak

Završetak radionice donio je osjećaj ponosa i postignuća kod mladih sudionika, a ovakvi događaji dodatno naglašavaju važnost tehničke edukacije i promocije STEM područja među najmlađima. Radionica “Mladi inženjeri– za djevojčice i dječake” pokazala se kao sjajan primjer kako spojiti edukaciju i zabavu, istovremeno gradeći temelje za budućnost tehničke kulture u Međimurskoj županiji.

Takve inicijative pružaju mladima priliku da razviju svoje talente i vještine, a istovremeno inspiriraju novu generaciju inženjera i inovatora.

 

Posted by Kristijan Ovčarić

Srebrna medalja za članove MIK-a i MIS-a na 1. Hrvatskoj Logo olimpijadi županija

Članovi udruga Međimurski informatički klub (MIK) i Mladi informatički stručnjaci (MIS) ostvarili su sjajan uspjeh na 1. Hrvatskoj Logo olimpijadi županija, koja se održala 23. studenog u Osnovnoj školi Zorke Sever u Popovači. Tim učenika u sastavu Lukas Belošević-Strbat (4. razred OŠ), Jakov Kušanić (5. razred OŠ), Ivan Rudi Drk (6. razred OŠ) i Lovro Žagar (7. razred OŠ) osvojio je srebrnu medalju u jakoj konkurenciji.

Učenici su se za natjecanje pripremali kroz tečaj „Algoritmi Logo“ koji se provodi u okviru Centra izvrsnosti informatike Međimurske županije (CII MŽ). Voditelj tečaja i mentor natjecatelja je Viktor Lazar.

Hrvatska Logo olimpijada županija ekipno je natjecanje namijenjeno učenicima osnovnih škola, a svaka županija može prijaviti tim od četiri natjecatelja. Svaki učenik samostalno rješava testove slične kolima Hrvatske Logo Lige, dok se bodovi svih članova tima zbrajaju kako bi se odredio konačni rezultat tima.

Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo je 80 učenika iz 11 hrvatskih županija, kao i dva gostujuća tima iz Mađarske. Natjecanje promovira edukativni programski jezik Logo, poznat po svojoj sposobnosti da potiče kreativnost, logičko razmišljanje i vještine rješavanja problema kod učenika.

Natjecanje služi i kao uvod u EU Logo olimpijadu, koja će se početkom 2025. godine održati na europskoj razini i okupiti najbolje mlade programere iz cijele Europe.

Prema riječima Vlade Lendvaja, predsjednika Hrvatskog saveza informatičara, cilj ovakvih inicijativa je poboljšanje STEM obrazovanja u Hrvatskoj i Europi. „Naša inicijativa ima za cilj ne samo poboljšanje STEM obrazovanja u Hrvatskoj, već i proširenje tih dobrih praksi na ostatak Europe. Uvjereni smo da kroz ovakve aktivnosti možemo pomoći drugim europskim zemljama da unaprijede kvalitetu obrazovanja u STEM području".

Uz uspjehe poput ovoga na 1. Hrvatskoj Logo olimpijadi županija, Međimurje nastavlja potvrđivati svoj status jedne od vodećih regija u STEM obrazovanju. Učenici poput Lukasa, Jakova, Ivana i Lovre, uz podršku svojih mentora i organizacija MIK i MIS, postavljaju temelje za još veće uspjehe na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Srebrna medalja na ovom natjecanju odraz je njihovog talenta, truda i predanosti te poticaj za daljnji razvoj i sudjelovanje u izazovima koji ih očekuju na budućim natjecanjima.

Posted by Viktor Lazar

Započela je radionica “Mladi inženjeri – za djevojčice i dječake”

U prostorijama Metalske jezgre  započela je besplatna radionica “Mladi inženjeri – za djevojčice i dječake” u organizaciji udruge Mladi informatički stručnjaci (MIS), u suradnji s udrugom Međimurski informatički klub (MIK) te je financirana preko “Zajednice tehničke kulture Međimurske županije” javnim sredstvima Međimurske županije.

Na prvom danu radionice polaznici su sami izradili svoju personaliziranu zviždaljku (fučku) od aluminija.

Sa uzbuđenjem čekamo nadolazeće radionice.

Na fotografijama pogledajte kako nam je bilo prvi dan.

Posted by Kristijan Ovčarić in Ljetne radionice, STEM CENTAR
Održano predavanje o Umjetnoj inteligenciji

Održano predavanje o Umjetnoj inteligenciji

U Domu kulture Male Subotice 24. listopada 2024. godine s početkom u 18 sati, održano je javno predavanje pod nazivom "Umjetna inteligencija: Kako tehnologija mijenja budućnost." Ovo predavanje, koje su vodili stručnjaci iz područja Informacijsko-komunikacijskih znanosti i Umjetne inteligencije Marin Drabić, mag. ing. rač. i Dejan Drabić, mag. inf., privuklo je znatiželjne posjetitelje različitih dobnih skupina, koji su došli sa željom da saznaju više o temi koja mijenja suvremeni svijet i otvara vrata budućnosti.

Predavanje je započelo pregledom povijesnog razvoja umjetne inteligencije (AI), gdje su predavači posjetiteljima pružili uvid u ključne faze napretka ovog područja. Govorilo se o tome kako je AI počeo kao istraživačka znanost s ograničenim resursima, ali je kroz desetljeća postao neizostavni dio tehnologije u mnogim područjima – od industrije do medicine. Marin i Dejan obuhvatili su važne događaje i znanstvenike koji su obilježili razvoj umjetne inteligencije, dok su se glavne teme bazirale na ideji razvoja opće umjetne inteligencije (AGI) – koncepta inteligencije koji bi nadmašio specifične zadatke i postigao svestrano razumijevanje i rješavanje problema.

Ono što je posjetiteljima posebno privuklo pozornost bio je fokus na budućnost i mogućnosti koje AGI (opća umjetna inteligencija) donosi. Cilj stvaranja inteligencije koja bi bila bliska ljudskoj otvara brojna etička, moralna, ali i tehnička pitanja. Marin i Dejan su promišljali o tome kako bi AGI mogao koristiti društvu, ali i kakve rizike nosi.

Podjela umjetne inteligencije i osnovna načela

Nakon uvodnog dijela, predavači su se posvetili tehničkoj podjeli umjetne inteligencije, razjasnivši razliku između pojmova kao što su strojno učenje (ML), duboko učenje (DL), računalni vid (CV) i obrada prirodnog jezika (NLP). Svaka od grana bila je detaljno pojašnjena, uz primjere koji su prisutnima približili kako tehnologija funkcionira.

Na primjer, posjetitelji su saznali kako strojno učenje čini osnovu na kojoj se razvija duboko učenje, dok računalni vid omogućuje računalima da “vide” i prepoznaju objekte na način na koji to čini ljudski mozak. Obrada prirodnog jezika, pak, omogućava alatima poput Chat-GPTa da komuniciraju s ljudima na prirodan način, čime se briše granica između ljudi i strojeva.

AI alati i njihove praktične primjene

Jedan od najzanimljivijih dijelova predavanja bio je posvećen alatima koji koriste umjetnu inteligenciju, a s kojima se mnogi susreću u svakodnevnom životu. Posjetiteljima su prikazani alati poput Chat-GPTa, DALL-E-a i Microsoft Designera za generiranje slika, dok je istaknut i Canva premium alat, koji se besplatno nudi djelatnicima u obrazovnom sustavu, što dodatno podupire uvođenje novih tehnologija u obrazovanje.

Posebno impresivan trenutak bio je prikaz videa generiranog pomoću AI platforme Sora. Umjesto tradicionalne snimke, posjetitelji su mogli vidjeti video koji je generiran isključivo na temelju tekstualnog opisa, bez potrebe za korištenjem kamere. Na taj način, AI pokazuje nevjerojatnu sposobnost razumijevanja i interpretiranja složenih zahtjeva, dok je kvaliteta prikaza izuzetno impresivna.

Primjena AI u praćenju lica i autonomnim vozilima

U nastavku predavanja prikazan je i softver koji koristi umjetnu inteligenciju za praćenje i analizu lica. Ova tehnologija nalazi široku primjenu, posebice u sigurnosnom sektoru i u istraživanjima korisničkog ponašanja. Prisutnima je pojašnjeno kako se AI koristi za prepoznavanje emocija, što otvara mogućnosti u raznim industrijama, ali i otvara etička pitanja o privatnosti i sigurnosti podataka.

Jedan od najatraktivnijih dijelova predavanja bio je fokus na autonomna vozila, gdje je Marin, inače R&D inženjer u sektoru razvoja softvera za autonomna vozila, podijelio svoja iskustva. Prisutnima je objasnio različite razine autonomnosti vozila – od potpune kontrole vozača do potpuno autonomnih vozila koja ne zahtijevaju ljudsku intervenciju. Ova je tehnologija, uz mnoštvo izazova, postavljena kao cilj u budućem razvoju prometa, s naglaskom na sigurnost i smanjenje prometnih nesreća.

Etika i rizici umjetne inteligencije

Predavanje je zaključeno raspravom o etičkim izazovima koje umjetna inteligencija postavlja pred čovječanstvo. Dejan Drabić istaknuo je važnost kritičkog promišljanja o budućnosti i potencijalnim rizicima koje AI donosi. Pitanja poput toga hoće li radna mjesta biti ugrožena, koliko će društvene mreže i mediji biti podložni manipulaciji putem deepfake tehnologije, te kako se obrazovni sustav može prilagoditi potrebama budućnosti – bila su neka od pitanja koja su otvorena za diskusiju.

Raspravljalo se o potencijalnim opasnostima pretjerane ovisnosti o umjetnoj inteligenciji te kako bi AI mogao utjecati na našu sposobnost kritičkog mišljenja, donošenja odluka i razvijanja međuljudskih odnosa.

Zaključak

Predavanje u Maloj Subotici privuklo je pažnju i potaknulo publiku na razmišljanje o svijetu koji se rapidno mijenja zahvaljujući umjetnoj inteligenciji. Marin i Dejan Drabić uspješno su predočili složenost ove teme na pristupačan način, omogućivši posjetiteljima da dobiju uvid u to kako umjetna inteligencija mijenja svaki aspekt našeg života – od svakodnevnih tehnologija do budućnosti rada i sigurnosti.

Publika imala priliku za pitanja i odgovore

Na kraju predavanja, posjetitelji su dobili priliku postaviti pitanja predavačima. Iako su Marin i Dejan Drabić odgovorili na brojna pitanja, neka su ipak ostala bez preciznog odgovora – dijelom zato što su mnogi aspekti umjetne inteligencije još uvijek pod velom tajne. Naime, mnogi modeli umjetne inteligencije u pojedinim segmentima funkcioniraju poput "crnih kutija," što znači da su njihovi procesi i za same tvorce djelomično netransparentni i teško objašnjivi.

Upravo zato, predavači su istaknuli važnost transparentnosti i odgovornosti u razvoju i primjeni umjetne inteligencije. Na pitanje o budućnosti i potencijalu AGI-a, Marin i Dejan su ponudili intrigantan zaključak: "Možda će opća umjetna inteligencija (AGI) biti posljednji izum čovjeka." Na taj način, predavanje je zaključeno mislima o nepoznatom i potencijalno revolucionarnom utjecaju umjetne inteligencije na čovječanstvo.

Posted by Dejan Drabić

STE(A)M za sve – Zabavna robotika

Ovog tjedna u sklopu projekta STE(A)M za sve provedena je još jedna radionica pod nazivom "Zabavna robotika" za 8 polaznika Centra za odgoj i obrazovanje odraslih. Radionici su prisustvovale razrednice Anita Vidović i Irena Živko, dok je voditeljica radionice bila Barbara Bradić Peti. Polaznici su se upoznali s robotom mTiny te s osnovnim načelima funkcioniranja robota i mogućnostima koje ono pruža, na zabavan način. Učenici su pomoću robota iskazivali vlastite emocije te su naučili na koji način pisati uz pomoć mTiny-a. Radionica je završila maštanjem o tome što bi oni volji da robot radi umjesto njih.

Projekt STE(A)M za sve  provodi Međimurski informatički klub, a financiran je sredstvima grada Čakovca u sklopu javnog poziva za financiranje programa i projekata namijenjenih mladima. Projekt STE(A)M za sve namijenjen je mladima u dobi od 15 do 30 godina s intelektualnim teškoćama. Cilj projekta je njihovo uvođenje u svijet modernih tehnologija i buđenje interesa za iste.

Ovim putem zahvaljujemo se gradu Čakovcu na potpori te Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec na susretljivosti i pomoći jer bez njih ništa od navedenog ne bi bilo moguće.

Posted by Barbara Bradic