Udruga Međimurski informatički klub (MIK) provela je dvodnevnu radionicu pod nazivom "Znamo li prati ruke?". Radionica je provedena u sklopu projekta STEM(ajmo!), čiji je nositelj Centar tehničke kulture Rijeka (CTK Rijeka). Održala se u prostorijama Tehničkog inovacijskog centra Međimurje, a polaznici su bili učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda osnovne škole. Voditeljica radionica bila je edukatorica u udruzi MIK Andreja Lazar, mag.ing.techn.aliment.
Oba dana bila su ispunjena znanjem, eksperimentima i otkrićima. Učenici su imali priliku upoznati se s zanimljivim svijetom bakterija, saznati koje vrste postoje te razumjeti važnost održavanja higijene ruku kako bi se spriječio prijenos bakterija.
Radionica je započela temeljnim uvodom o bakterijama, pružajući učenicima osnovna znanja o tome što su bakterije i kako mogu utjecati na naše zdravlje. Kroz zanimljivu prezentaciju i interaktivnu diskusiju, saznali smo da postoje različite vrste bakterija, neke koje su korisne za naš organizam, dok su druge potencijalno štetne.
Nakon što su stekli osnovno znanje o bakterijama, učenici su se upustili u praktični dio radionice. Kako bi bolje razumjeli kako se bakterije prenose, svaki učenik je dobio nekoliko hranjivih podloga za bakterije. Zatim su na podloge stavljali otisak svojih prljavih ruku, ruku opranih sapunom i ruku opranih sapunom i deterdžentom. Dobili su i hranjive podloge za eksperimentiranje po želji.
Sljedeći put, nakon nekoliko dana, učenici su s nestrpljenjem iščekivali rezultate eksperimenta. Svi smo bili zapanjeni kada su vidjeli koliko bakterija se razvilo na podlozi s otiskom prljavih ruku, dok je podloga s otiskom opranih ruku bila gotovo bez bakterijskih kolonija. To nas je podsjetilo na važnost pranja ruku kako bismo se zaštitili od potencijalnih infekcija.
Kroz dodatne diskusije i aktivnosti, naučili smo različite načine na koje se bakterije prenose. Razgovarali smo o rukovanju, dodirivanju površina, kašljanju i kihanju, te kako svakodnevne navike mogu utjecati na širenje bakterija. Naglasili smo važnost pranja ruku prije jela, nakon korištenja toaleta, te nakon kontakta s bolesnim osobama.
Na kraju radionice smo zaključili da je najefikasniji način pranja ruku upotreba sapuna i deterdženta. Svi smo se složili da je održavanje higijene ruku jednostavan, ali vrlo važan korak u sprečavanju prijenosa bakterija i očuvanju našeg zdravlja.
Radionica "Znamo li prati ruke" služila je kao podsjetnik da često zanemarujemo važnost pravilne higijene ruku. Kroz praktične primjere i eksperimente, učenici su shvatili koliko je pranje ruku jednostavan, ali snažan način zaštite od štetnih bakterija.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.